DEPO VE ENDÜSTRİYEL OPERASYONLARDA ERGONOMİ 3

Depo ve Endüstriyel Operasyonlarda Ergonomi 3

Depo veya işletmelerde bulunan raflarında yardımcı istif aracı olan konteyner, sandık karton, koli ve benzer tipik yükleri kaldırma, doldurma veya boşaltma

Kaldırma işlemi için gerekli güvenlik yönergeleri dikkate alınız. Genel olarak bunun anlamı öğeler sırt kaslarından ziyade bacak kaslarından destek alınarak vücuda yakın olarak gerektiği anlamına gelir.

Elbette ağırlığın kabul edilebilir bir seviyede olduğunu varsayılmaktadır.

OSHA ya göre, iki elle kaldırıldığında, maksimum bireysel kaldırma ağırlığı ideal şartlarda, 20 kg dır. Fakat bu işlemi bir vardiya boyunca birçok kez yapmak pek mümkün değildir.

koli kaldırma makaslı platformvakumlu kaldırma

Kas gücü yerine yük kaldırma ve indirme için kaldırma ekipmanlarından yararlanın. Makaslı kaldırıcılar bu durumlar için idealdir. Bununla birlikte, yük asansörleri, dengeleyici ve diğer motorlu yöntemler de yükleri elleçlemede yardımcı olurlar. Bu tür ticari yatırımlar size ergonomi için esneklik kazandırır ve bu yatırımlar size bir ölçüde daha zinde, daha az stresli, daha enerjik ve daha az zorlanmış işgücü olarak geri dönüş yapacaktır. Esneklik sorununa bazı çözümler arasında, taşıma arabaları veya elle yük taşıma azaltmaya yardımcı güçlendirilmiş taşınabilir istif araçları yer almaktadır.

pallet pozisyonlama varil eğici

palet yükselticiBiçimsiz ve zor ulaşımı azaltmak için yükleri çalışana doğru döndür ve eğ. Döner masalar, palet pozisyonerler, arabaları ve diğer ekipmanlar çalışana yükü ulaştırarak, çalışana sağlıklı ergonomi sunmaktadır. Çalışana her zaman mümkün olan en iyi pozisyonda yükü sunan dönen / kaldırma kombinasyonu ideal olurdu. Derin bidonlara ulaşımı veya dökme yüklü yüklerin proseslerinde çalışanların daha kolay işlem yapabilmesi için yan yatma aparatları kullanınız.

Ulaşımı azaltmak için, platformlu basamak veya merdiven kullanın. Taşınabilir veya sabit çalışma platformları çalışanların "güç bölgesini" (dizlerinin ve omuz arasında) kullanmasında yardımcı olur. Bu çalışanların yükleri ayakta yüzeyinden 70-100 cm yükseklikte kavraması gerektiği anlamına gelir. Ayarlanabilir yükseklik iş istasyonları yükü güç bölgesinde tutmak için başka bir yoludur.

ürüne uzanmaYükü sipariş toplayıcılara getirin. Yükü çalışana getirme sistemindeki fikir, toplama hızını artırmak içindir, fakat bu hız artışının nedenlerinden biri çalışanların rafların derinliğine uzanmaması ve depo etrafında koşmamasıdır. Eğer ilk günden itibaren ergonomiden faydalanmak istiyorsanız, kesin bir suretle dikey kaldırma modülü kullanmak zorunda değilsiniz. Bir ara adım olarak kayar raf veya eğimli raf kullanarak çalışanların ürüne ulaşma mesafesini en aza indirgeyebilirsiniz.

Sürtünme, takılma ve darbelerin olasılığını azaltın. Bu katı anlamda ergonomi alanında olmasa da, çıkıntıları kesilmeleri ve sıyrıkları önlemek adına yarar sağlamaktadır. Çalışanların mümkün olduğunca keskin metal köşelerine maruz kalmamasını sağlayın. Köşe koruma veya bariyer koruma kullanarak, çalışanların kendilerini keserek yaralayabileceği alanlarda kendilerini korumalarını sağlayın. Alçak alanlarda asılı engelleyici objeler için gözle görünen parlak işaretler veya etiketler kullanın. Takılma tehlikelerini açıkça işaretle belirtin.