MEZANİN RAF SİSTEMLERİ

Mezanin Raf Sistemleri

Raf destekli mezaninlerde, paletli raf sisteminde kullanılan ayaklar, hem mezanin katını hem de üzerindekileri emniyetli şekilde taşımak ve desteklemek için kullanılmaktadır. Bazı kesimlerde bu sisteme raflı platform veya asma kat adı da verilmektedir. Aslında mezaninler, rafların koridor aralarına yürüme yollarının (platform saclarının) döşenmesiyle oluşturulan bir raf sistemidir.

  • Mevcut kullanım alanından daha fazla yararlanma
  • Ekonomik, verimli ve etkin
  • Müşteriye istek ve ihtiyaçlarına göre özel tasarım
  • Büyümek ve genişlemek için alan kazanımı

Diğer destek elemanları, yatay taşıyıcılardan oluşmaktadır; (platform sacı, platform traversleri, kirişler vb.) elemanlar ayak profillerine sabitlenerek, yürüyüş yollarının üzerlerine döşenmesi için bir çerçeve oluştururlar. Bu raf sisteminde ne kadar sık destek elemanı kullanılır ise, mezanin yapısı ve taşıma kapasitesi o kadar sağlamlaştırılmış olur.

Mezanin raf sisteminin en önemli avantajı, raf sisteminizin üstünü kullanarak, bina içerisinde kendinize ilave bir alan yaratmanızdır; bu alanı ekstra depolama, ofis kurma, sipariş hazırlama işlemi gerçekleştirme veya çalışma alanı olarak da kullanabilirsiniz. Dolayısıyla eskiden atıl olarak bulunan alanınız, depolama veya üretim için size ekstra alan olarak geri kazandırılmaktadır.

Mezanin sistemi tasarımında kullanılan diğer elemanlar ise bu sistemin vazgeçilmez parçaları olan, merdivenler, korkuluklar, yükleme kapıları ve farklı seçenekteki yürüme yolu kaplamalarıdır.

Emniyetli çalışma şartlarını oluşturmak için, mezanin katlarında çalışan kişilerin düşmesini önlemek ve olası ölümcül yaralanmaların önüne geçmek amacıyla emniyet korkulukları öngörülmelidir.

Hava sirkülasyonuna yardımcı olması ve yangın tehlikesini azaltmasının yanı sıra yağmurlama sistemlerinin yangın esnasında depolanan ürünlere ve her mezanin katına nüfus etmesi için uygun kat kaplamaları öngörülmelidir.

Boşaltma, yükleme ve mal erişimini daha rahat yapmak, zamandan ve işçilikten tasarruf etmek ve verimli çalışma sağlamak amacıyla palet yükleme kapıları, yükleme podyumları öngörülmelidir.

Sonuç olarak mezaninler, genellikle manuel/elle kutulu, kolili, veya paketlenmemiş malzemelerin depolanması için fabrikalar, atölyelerde, arşivlerde vb alanlarda kullanılır. Sac tava ile kapalı yüzeyler oluşturulan göz aralıkları, küçük boyutlu malzemeleri depolamak için tasarlanmaktadır. Göz aralıkları farklı uygulamalarla da kaplanmaktadır. Bunların arasında tel ızgara ve sunta kaplama da vardır. Kurulacak alanın tavan yüksekliği önemlidir, zira bu yükseklikten fayda sağlanmaktadır. Mezanin raf sistemleri sıklıkla depolama, dağıtım veya üretim gibi endüstriyel işlemlerde kullanılmaktadır. Bu tesislerin tavan yüksekliklerinin yüksek olması nedeniyle kullanılmayan atıl metreküp sunmaktadır. Dolayısıyla kullanılmayan alandan en iyi fayda sağlamak için mezanin raf sisteminin avantajı kullanılabilir.

Endüstriyel uygulamalarda, asma kat sistemleri orijinal bina içerisinde, yüksek tavandan istifade edilerek, alan içerisinde ilave alan yaratmak için kullanılan sistemlerdir. Bu yapılar, modüler olduğundan, gerektiğinde ilave yapılabilir, gerektiğinde ise sökülüp başka bir yere kurulabilmektedir.

Mezanin Raf Sistemleri 2 Mezanin Raf Sistemleri 2
Mezanin Raf Sistemleri 3 Mezanin Raf Sistemleri 3
Mezanin Raf Sistemleri 4 Mezanin Raf Sistemleri 4
Mezanin Raf Sistemleri 5 Mezanin Raf Sistemleri 5
Mezanin Raf Sistemleri 6 Mezanin Raf Sistemleri 6
Mezanin Raf Sistemleri Mezanin Raf Sistemleri