DOĞRU BİR DEPO RAFI SEÇİMİ

Doğru Bir Depo Rafı Seçimi

Yoksa kutulu mu veya parça parça mı? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar depo rafı seçiminizde belirgin bir etkiye sahip olabilir.

Doğru bir depo rafı seçiminde nelere dikkat etmelisiniz

Bir raf sistemi deponuzu ya vezir eder, ya da rezil eder! Eğer mevcut deponuzda yer kazanmak adına bazı değişiklikler yapmayı planlıyorsanız, depo rafı seçiminden önce fiziksel kısıtlamaları ve benzersiz işletme gerekliliklerini dikkate almalısınız. Raf seçim sürecinizde size yardımcı olacak bazı noktalara değinmek istiyoruz.

Depolama yoğunluğunu göz önünde bulundurun

siparis koliSKU tarafından mevcut depolama hacminizi analiz ederek, derinliğine depo raf sistemi düşünebilirsiniz. Derinliğine yönde depo rafları arasında; double deep (çift derinlikli depo rafı), mekik depo rafı, drive-in (içine girilebilir depo rafı), drive through (içinden geçişli depo rafı), paletli kayar raf ve push back (geri itişli depo rafı) gibi sistem varyasyonları depo içerisinde hacim kullanımını artırıcı sistemlerdir.

Seçicilik durumunuzu bilin

100% seçicilik gereksinimi seçiminizi büyük ölçüde sınırlandıracaktır. Bazı paletlere her zaman erişim ihtiyacınız var ise, o zaman derinliğine depo rafı sizin için uygun bir seçim olmayacaktır. Ancak alansal sınırlamalarda, bazı paletleri feda etmek zorunda kalabilirsiniz ve derinliğine depolama uygulamasını seçerseniz, bu uygulama yavaş hareket eden SKU'lar erişmek için ortaya çıkacak işçilikleri kabul etmek zorunda kalabilirsiniz.

FIFO veya LIFO musunuz?

Derinliğine depo rafı alternatifi seçmeden önce ihtiyaçlarınızı anlamalısınız. Şayet komple FIFO çalışma prensibine (İlk Giren İlk Çıkar, içinde)ihtiyacınız var ise, mekik depo rafı, paletli kayar raf ve içinden geçişli rafı tercih edebilirsiniz.

Sipariş toplama profilinizi anlayın

Sipariş toplama işlemleriniz nasıl gerçekleşiyor? Öncelikle paletli sipariş hazırlama mı yapıyorsunuz, yoksa kutulu mu veya parça parça mı? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar depo rafı seçiminizde belirgin bir etkiye sahip olabilir.

Forklift erişimini göz önünde bulundurun

depo forkliftiİçine girilebilir, içinden geçişli veya çift derinlikli depo rafı kullanımında forklift seçimi kritik bir konudur. Konvansiyonel palet raf sistemlerinde her zaman forklift üreticisi tarafından belirtilen koridor gereksinimine mümkün olduğunca “sağ-açı” ya 15-30 cm daha ekleyin. Bu şekilde hem ürün ve raflara verilebilecek hasarları azaltır, hem de verimliliği artırarak daha güvenli bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olursunuz.

Deprem bölgesindeki depo rafları

Depo raflarında bölgesel deprem konumuna göre uygulanacak katsayılar, zemin etüt sonuçlarına göre tasarım yapılmalıdır. Deponuz deprem için yüksek risk bölgesinde ise, raflar da dahil olmak üzere tüm insan yapımı yapılar için ciddi deprem hesapları yaptırılmalı ve raf yapısı bu hesaplara göre tasarlanmalıdır. Bağımsız mühendislik şirketleri bu konuda yardımcı olmaktadır.

Depo aydınlatması önemlidir

aydinlatma ornegi

Artan duyarlılık, azaltılmış raf hasarı ve geliştirilmiş bir çalışma ortamı bir depo aydınlatmasında dikkate alınması gereken faktörlerdir. Depo panel kaplama yatırımlarını yaparken şeffaf panelleri mutlaka yatırımınıza sokmaya çalışın

Deponuzdaki çevresel faktörler, seçilen raf sisteminin türü ve raf maliyeti üzerinde bir etkisi vardır

sicaklik gostergesi

Depo içi iklimlendirme, temizlik gereksinimleri ve diğer özel ürün işleme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Kapasite

euro pallet

En ağır paletinizin kaç kg olduğu hakkında tahmin yürütmeyin. Onları tartın! En ağır paletinizin, raf gözlerinden herhangi bir lokasyona istiflenmesi gerektiğini varsayın ve raf sistemi kapasitesini buna göre talep edin( istisnai durumlar hariç). Bu şekilde depo rafınız esneklik sağlayacak olup, ayrı bir güvenlik sunacaktır.

Depo raflarında özel gereksinimlere göre farklı aksesuarlar mevcuttur. Aksesuar seçimlerini profesyonel kişilerle birlikte yapmayı seçin.