SİPARİŞ TOPLAMA İŞLEMİNDEKİ HATALARI AZALTMA TAKTİKLERİ

Sipariş Toplama İşlemindeki Hataları Azaltma Taktikleri

Küçük parçaların sipariş toplama işlemindeki hataları azaltma taktikleri Çalışanı suçlamak kolaydır, fakat sorunun köklerine odaklanmalısınız…

Sipariş toplama işleminde küçük parçaları, saymak ölçmek ve idare etmek daha zordur. Bileşen siparişleri veya büyük elemanlı siparişlere kıyasla daha fazla hatalara sebep olma eğilimindedir. Eğer hataları yaşıyorsanız, nedenlerini tanımlamayı denemelisiniz - ve ortaya bolca şüpheli çıkacaktır. Hatalara sebep olan şeyi buldunuz mu? Bulduktan sonra ne oluyor. Bu konuda bazı genel nedenleri ve çözümleri vardır.

İşte konuyla ilgili genel nedenler ve bunların çözümü;

siparis hazirlama1Şayet süreç iyileştirmeye gidilecekse, başlangıç ​​olarak “Altı Sigma” nın bir süreci olan DMAIC’ı değerlendirmelisiniz. DMAIC, İngilizcedeki Tanımlama, Ölçüm, Analiz, İyileştirme ve Kontrol fazlarının ilk harflerinden oluşur.. DMAIC ilk adımı ". Tanımlamak" dır. Yani hataların nedenini tanımlayınız- Neden sayım yapılmadı? Yanlış bir SKU veya yanlış bir miktar mı?

Yaygın olarak yanlış yapılan elleçlemeler nelerdir? Çeşitli hataların kök nedenleri nelerdir? Bunu biliyorsanız, sorunları sistematik olarak izleyip ortadan kaldırabilirsiniz.

DMAIC

Benzer parçalar birbirine çok mu yakın yerleştirilmiş?

Çözüm: Görsel olarak farklı veya boyut olarak farklı ürünleri birbirlerinin yanına yerleştiriniz, böylece ölçü veya görünümü nedeniyle yanlış elleçlemeyi minimize edersiniz. Şayet küçük SKU’ lu ve büyük ölçülü SKU’ların bulunduğu karışık kutuları yan yana yerleştirirseniz hata yapma olasılığınız zorlaşır ve siparişleri kolayca doğru olarak hazırlarsınız. Örneğin, bir raf modülünde küçük parçalar kutuları ile büyük hacimli parçaları karıştırarak farklı katlarda veya birbirlerine yakın olarak aynı katta depolayabilirsiniz.

Yüksek miktarlı elleçlemeyi nasıl halledersiniz?

43 adetli bir ürünün 3 adedini almak daha kolaydır. Vardiyalar uzadığında, işçiler tarafından yapılan sipariş toplama hataları, en dikkatli çalışanlarda bile daha yaygın hale gelmeye başlamaktadır. Toplama esnasında sayım işlemi bölünebilir, dikkat dağılabilir. Bu sorun zorlu sorunlardan biri.

Çözümler:

Sesli toplama sistemleri büyük ölçüde yardımcı olabilir. Kolay bir örnek verecek olursak, 43 ün birleşimi şeklinde yapılabilir. Bu durumda en azından bazı sistemlerde, sipariş hazırlayan, ses sistemini bir hesap makinesi gibi kullanarak ve her seferinde 5 ürün birden alarak, sistemi beş, beş, beş, beş, beş, beş, beş, beş ve üç diye bilgilendirebilir.

sesli siparis toplama

  1. Bu sistemler her zaman mümkün olmadığından, yüksek miktarlı sipariş hazırlama işleminde çifte kontrol veya farklı bir operatör tarafından kontrol sayımı yapılması tavsiye edilir.
  2. Küçük parçaları adetlerini yuvarlayarak bir poşete koyarak ön paket hazırlayabilirsiniz. 53 adetli bir sipariş olduğunda, sipariş toplayıcı, içinde on adet ürün olan beş tane poşet alarak ve üç adedi de içerisine ekleyerek siparişi tamamlayabilir. Elbette bu ön paketleri hazırlayan, içeriğinin doğru ürünlü ve adetli olduğundan emin olmalıdır ve elbette bu ön paketleme işlemi farklı bir yerde zaman baskısı olmadan yapılabilir. Tedarikçileriniz ön paketleme yapılmış şekilde malzeme sevk etmeye razı olmalıdır, böylece ürün size ulaştığında ilave bir işlem yapmak zorunda kalmazsınız. Eğer tek adetli miktarlarda satış olacak ise, her ürün için 2 yeriniz olmalıdır, biri paketsiz diğeri paketli ürün için.
  3. Sipariş hazırlama listenizde, paketsiz ve paketli olarak ayırmalısınız. Böylece, örneğin 25lik bir poşet tek sırada, diğer bireysel parçaları başka sıradan toplayabilirsiniz. Bu işlem, listelerinde kendileri için farklı öğelere ayrıştırılmış olduğundan, sipariş hazırlama elemanın gerekli adetler için herhangi bir matematik işlemi yapma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.
  4. Müşterilerinizi sizin belirlediğiniz miktarlarda satın almaya teşvik edin. Örneğin, satış geçmişinizde bir SKU’nun satışının sıkça 25 adet veya daha az olduğunu gösteriyorsa, o zaman müşterilerin 12 veya 13 almak yerine 15 adet almasına yardımcı olabilmek için indirim sağlayın. Bazı işlemlerde sadece sipariş toplama işlemini basitleştirmek için minimum satın alma miktarı poşetli miktarı için öngördüğünüz sabit miktarı belirleyin. Bu kavramın gerçekleştirilebilirlik potansiyeli pazara ve duruma bağlıdır.

devam edecek....