DEPOLARDA VE İŞLETMELERDE FORKLİFT GÜVENLİĞİ

Depolarda ve İşletmelerde Forklift Güvenliği

Forkliftler endüstrinin ve depoların yükünü çeken köleleri gibidir ve biz bunların ihtiyacımız olduğunda hep hazır ve nazır olmalarını ve var güçle çalışmalarını beklemekteyiz.

Ancak bu beklentilerimize sağlıklı cevap alabilmek için her vardiyadan önce dikkat edilmesi gereken bazı çok önemli güvenlik konular mevcuttur. Atılacak bu emniyet adımları, aracın ömrünü uzatır, gerektiği gibi çalışması ve aynı alanda çalışan diğerlerine daha fazla görünür olmasına yardımcı olur.

Depolarda ve İşletmelerde Forklift Güvenliği İçin Her Vardiyadan Önce Atılması Gereken Adımlar

Forkliftler endüstrinin ve depoların yükünü çeken köleleri gibidir ve biz bunların ihtiyacımız olduğunda hep hazır ve nazır olmalarını ve var güçle çalışmalarını beklemekteyiz. Ancak bu beklentilerimize sağlıklı cevap alabilmek için her vardiyadan önce dikkat edilmesi gereken bazı çok önemli güvenlik konular mevcuttur. Atılacak bu emniyet adımları, aracın ömrünü uzatır, gerektiği gibi çalışması ve aynı alanda çalışan diğerlerine daha fazla görünür olmasına yardımcı olur.

“Denetimler” Her vardiya değişiminin olmazsa olmazı!

İşlevselyetersizliğe sebep olan arızalar anidengerçekleşmiş gibi görünür, fakat bu durum çoğu zaman yağ/sıvı seviyeleri veplanlanan bakım operasyonları gibi hayati sistemlerin uzun vadeli ihmalinin sonucudur. Bu nedenle denetimler hayati önem taşımaktadır. Hersürücü, aracının ne durumda olduğunu bilmelidir. O, forklifti diğer sürücülerin kullanımına teslim etmeden önce, aracıngüvenli olup olmadığınıdeğerlendirmelidir.

İşte her vardiya değişiminde kontrol etmek için 4 adım:

1. Uygun seviyeler için tüm göstergeleri kontrol et

Depolarda vardiya esnasında forkliftin tam kapasite ile çalışmasını sağlamak için, düşük ise yağ, akü şarj ve yakıt seviyeleri kontrol edilmeli doldurulmalıdır. Düşük akü pillerini anında değiştirin, hızınız azaldığı veya kaldırma gücü azaldığı zaman değil! Yağ seviyelerini ve yakıt depolarını da doldurun. Bir gösterge bir şeyin azaldığını gösteriyorsa mutlaka bir nedeni vardır! Tonlarca yükün havada kalkmış şekilde insan kalabalığı içerisinden geçerken bir arızanın olması ve tehlike yaratması bir seçenek değildir. Depolarda yaşanacak her türlü sorun önceden belirlenmeli ve önlemleri alınmalı. Depo içindeki herhangibir olağan dışı durum anında ilgili birimlere ve yöneticilere bildirilmeli. Depo sorumlusu ve operasyon sorumlusu koordineli bir şekilde operatörlerin eksikliklerinin giderilmesinde başrol oynamalıdırlar.

2. Soğutucu depo seviyesini kontrol edin

Soğutucular bir motorun sorunsuz çalışmasını sağlayan parçadır. Seviyeleri düşük olduğunda, motorun aşırı ısınma riski ortaya çıkmaktadır- motor o kadar ısınabilir ki metal bileşenleri yumuşar ve birbirine yapışır. Elbette bu iyi bir şey değildir! Soğutucuları doğru seviyede dolu tutmak, motorun aşırı ısınması sebebiyle kontrolü kaybetmenize veya motordan dumanlar çıkmasına yardımcı olacaktır.

3.Birincil uyarı cihazlarını kontrol

Korna ve ışıklar bir forkliftin diğerlerine bölgede ve hareket halinde olduğunu bildiren uyarı göstergelerdir. Bu cihazların arızalanması, hareket alanlarına giren çalışanları uyaramamalarına ve böylece yaralanmalara veya başka felaketlere yol açabilir. Korna ve geri vites alarmlarının düzgün çalıştığından emin olun.

korna4.Direksiyon boşluk ayarını kontrol etmek

Direksiyon boşluk ayarını kontrol edin. Tekerlekler güvenli kullanım için uygun olan bir açı ve hızda dönüyor mu? Hantal boyutuna rağmen, bir forklift güvenli bir sürücü elinde hassas bir cihazdır. Güvenli direksiyon bu hassasiyetin anahtarıdır. Tekerlek oyun aşırı ise, kritik durumlarda ihtiyacınız olan hâkimiyete sahip olamayacaksınız.