PALETLİ RAFLARDA YAYGIN OLARAK YAPILAN 5 HATA

Paletli Raflarda Yaygın Olarak Yapılan 5 Hata

Depolama söz konusu olduğunda, palet rafları en uygun, kolay bakımı sağlanan bir çözüm sunmaktadır. Palet depolamanın en yaygın şekli dünyanın büyük çoğunluğunda palet rafları kullanımıyla, depolarda, üretim tesislerinde, ticari faaliyetlerde ve hatta perakende mağazalarında yapılmaktadır. Şayet konvansiyonel, geri itişli (Pushback) içine girişli (Drive In) veya diğer raf tiplerine sahipseniz, yaşanan sorunlar sık sık benzerdir.

Güvenli bir palet rafı kullanım ve operasyonu rafları nasıl düzgün kullanılacağını anlamayı içerir; yanlış kullanıldığı takdirde, güvenli bir raf tehlikeli ve pahalı olabilir. Burada paletli raflarda yaygın olarak yapılan 5 hatadan bahsedelim ve bu konuda deponuzda bunların hiç birini yapmamayı nasıl sağlayabilirsiniz bir bakalım.

Raf işlevselliğini arttırmak, alandan tasarruf etmek ve güvenliği arttırmak için çözümler

3Depolama söz konusu olduğunda, palet rafları en uygun, kolay bakımı sağlanan bir çözüm sunmaktadır. Palet depolamanın en yaygın şekli dünyanın büyük çoğunluğunda palet rafları kullanımıyla, depolarda, üretim tesislerinde, ticari faaliyetlerde ve hatta perakende mağazalarında yapılmaktadır. Şayet konvansiyonel, geri itişli (Pushback) içine girişli (Drive In) veya diğer raf tiplerine sahipseniz, yaşanan sorunlar sık sık benzerdir.

Güvenli bir palet rafı kullanım ve operasyonu rafları nasıl düzgün kullanılacağını anlamayı içerir; yanlış kullanıldığı takdirde, güvenli bir raf tehlikeli ve pahalı olabilir. Burada paletli raflarda yaygın olarak yapılan 5 hatadan bahsedelim ve bu konuda deponuzda bunların hiç birini yapmamayı nasıl sağlayabilirsiniz bir bakalım.

1) Paletli raflara tırmanmayınız

Hepimiz zaman zaman çok yoğun oluruz (özellikle kargaşası yoğun olan depo ortamında). Çalışanlar bazen zamandan tasarruf etmek için, sipariş hazırlama yaparken veya başka işler yüzünden, palet raflarına tırmanır. Sipariş hazırlama işleminde, zemindeki palet boşaldığında, gerekli ürünü almak için, yoğun bir sipariş hazırlama elemanına, paletli rafa tırmanıp, kendine gereken ürünü almak çok cazip gelse de, bu son derece tehlikelidir! . Raflar tırmanmaya elverişli olarak tasarlanmamıştır; elinizi delebilecek çivi/cıvata çıkıntısı olabilir, paletlerin olası kırılmış tahtaları bir yerinize batabilir veya çatlamış paletler tırmanan kişinin ağırlığı altında kırılıp düşmesine neden olabilir.

2) Aşırı Yükleme Yapmayın

Paletli raflarınızı yüklemeden önce taşıma kapasitesini bilmeniz işçi güvenliğini sağlamada çok önemli rol oynamaktadır. Örneğin, rafınız çok ağır paletler için tasarlanmamışsa, rafların çöküş kaçınılmaz olabilir. (rafların taşıma kapasitesini belirten yük etiket mevcut değilse, üreticinin verdiği projeden kontrol edebilirsiniz). raf özellikle üst seviyelerde, yükünüzü tutabilir emin olun. Özellikle kapasite etiketinin görülemediği üst katlarda, rafların yükleyeceğiniz paletleri güvenli şekilde taşıyacağından emin olunuz. En iyisi daha ağır paletleri zemine ve daha hafif paletleri üst katlara koymakta fayda vardır. Daha da iyisi, alt koylarda veya yere ya ağır yükleri saklayın. Eğer karışık yüklere sahipseniz, hafif paletler yüksek katlara ve ağır olanları zemin katlarda yayarak depolamanızda önemlidir.

3) Palet Rafları Hasarından Kaçının

Palet rafları, aşırı yüklenme, yanlış yükleme, forklift çarpmaları vb. yanlış kullanımlara maruz kalabilmektedir. Bu nedenle rafların işlevini yerine getirmesine devam edebilmesi için, en ağır tip rafta bile, bariyer korumalar gibi hasar önleyici koruma ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

4Raf hasarlarının önlenmesi ve azaltılması için, forklift sürücülerinin uygun yükleme ve sürüş eğitimi, forklift sürüş hızlarının sınırlanması, depoyu dağınık bırakmamak, koridorları genişletmek, belli sürelerde raf denetimleri yapmak&yaptırmak, emniyet kilitlerinin yerinden çıkmamasını sağlamak gibi önlemler alınabilir.

Eğitim ve raf korumalarında (çelik raf korumaları, HDPE korumalar, bariyer korumalar, profil korumaları ) odaklanmanız gereklidir. Bir raf modülünün çökmesi size bir eğitimin veya tüm depoyu korumalarla emniyete almanızdan daha pahalıya mal olabilir.

Ayrıca raflarınızın kurulacağı alanın çevresel faktörlerini de hesaba katmanız gereklidir. Örneğin, deprem bölgesindeki raflarda farklı standartlar geçerlidir. Dış alanda monte edilmiş rafların rüzgara maruz kalacağından, taşıma kapasiteleri azalacaktır. Yetersiz ya da düz olmayan zeminlerde yüklü raflar da tehlikeye girebilir.

4) Rafların Yükseklik-Derinlik Oranını Göz Ardı Etmeyin

Palet rafları tasarlarken, insanlar güvenli ve güvenilir bir raf sistemi sağlamak için en kolay parçalara dikkat etme eğilimindedir (travers kapasitesi-bir çift traversin taşıma kapasitesi). Fakat göz ardı edilen ve birçoğunun anlamadığı faktör mevcuttur: Yükseklik-derinlik oranı:

Raf Üreticileri Enstitüsü (RMI) bir raf sırasının yüksekliğinin derinliğine oranını “zeminden en üst traverse olan mesafenin ayak derinliğine bölünmesi oranı” olarak tanımlamaktadır- bu oran 6-1 i geçmemelidir, çünkü raf güvenliğini sağlamak için özel ayak pabuçları, özel dübeller ve üst emniyet profilleri gerekli olabilir. Bu oran ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa, profesyonel yardım almanız ve raf tedarikçinize danışmanız en iyisidir.

5) Yanlış veya Emniyetsiz Raf Yüklemesinden Kaçının

5Palet raf yükleri yapıya itibarıyla sadece basit ağırlıktan oluşmamaktadır. Güvenli ve etkin depolama için ölçüleri, şekli ve yüklerin boyut / yoğunluğu ve rafa oturmasında kesinlikle önemlidir. Yanlış ya da sağlıksız raf yüklemesini önlemek için, yükün sadece ağırlığı değil, örneğin bir tel kafes tavaya nasıl oturduğunu ve bunun kapasiteyi nasıl etkileyeceğini de dikkate almak önemlidir.

Son Düşünceler

Palet raflarının emniyeti, yük kapasitelerini anlamak, rafları nasıl kullanacağını bilmek, raf bileşenlerinin hasırlanmasını önlemek ve çok daha fazlasını kapsamaktadır. Bir rafı güvenli kılmak, tehlikeli ve pahalı hale getirmemek için, yukarıda bahsettiğimiz ve yaygın olarak yapılan hataları önlediğinizden emin olunuz.


Daha fazla bilgi için, web sayfamızdaki “Yazılarımız” bölümünü inceleyebilirsiniz.