Yarı Otomatik Raf Sistemi (Mekik)

Yarı Otomatik Raf Sistemi (Mekik)

YARI OTOMATİK RAF SİSTEMİ (MEKİK SİSTEMİ)

Mekik Raf Sistemleri, yapı itibarıyla içine girilebilir raf sisteminin benzeri olup, sistemdeki paletlerin yükleme ve boşaltma işlemi, raf içerisinde forklift yerine Mekik adı verilen raf kanallarına sabitlenen raylar üzerinde hareket eden uzaktan kumandalı istif aracı ile gerçekleşmektedir.

Mekik raf Sistemleri paletlerin istiflenmesi katlarda derinlemesine yönde yapıldığından, mevcut alanın ve yüksekliğin maksimum kullanımı sağlanır. Bu sistem çok sayıdaki farklı ürünlerin aynı kanalda farklı katlarda depolanmasına olanak verir.

Yarı otomatik bir depo raf sistemi olan Mekik Raf sistemleri maksimum alan kullanımı sağladığından, yatırım maliyeti yüksek olan soğuk hava depolarında tercih sebebidir.

Faydaları

  • Yüksek seviyede alan optimizasyonu
  • Kat bazında farklı SKU dan çok sayıda palet depolama imkanı
  • Raflar arasında koridor sayısının minimuma indirilmesi
  • İşçilik ve Ekipman maliyet avantajı
  • Güvenli ve hızlı operasyon imkanı

Mekik Raf Sistemi 2 Mekik Raf Sistemi 2
Mekik Raf Sistemi 3 Mekik Raf Sistemi 3
Mekik Raf Sistemi 4 Mekik Raf Sistemi 4
Mekik Raf Sistemi 5 Mekik Raf Sistemi 5
Mekik Raf Sistemi Mekik Raf Sistemi
Mekik Raf Sistemi (2) Mekik Raf Sistemi (2)
Mekik Raf Sistemi (3) Mekik Raf Sistemi (3)

YARI OTOMATİK RAF SİSTEMİ (MEKİK SİSTEMİ)

Mekik Sistemi Neden Tercih Edilmelidir?

Mekik Sistemi, yüksek sayıda ürünün istiflendiği fakat farklı depolama tipi sayısının görece küçük olduğu durumlarda tercih edilen yüksek yoğunluklu bir yük depolama sistemidir. 10 veya daha fazla yükün birbiri arkasına sıralayan sistem bu şekilde ürünleri depolar. Yükler bir mekanizma tarafında alınır ve başka bir makine rafın giriş tarafından yükleri rafa yerleştirir.

Mekik Sistemi Nasıl Çalışır?

Mekik Sisteminin tasarımı, yüklerin makinesinden yükleme ve boşaltma istasyonuna veya diğer malzeme taşıma aracının taşınmasına imkân verecek şekilde olmalıdır. Man-on-board makineleri bir işçinin arabada gitmesine uygundur. Aracın dikey hareketi ve arabayla bir hücre arasında mekik transferi. Koridor boyunca yatay hızı 200 m/da ’ya ve dikey hızı 50 m/da ‘ya ulaşmaktadır. Bu hızlar, makinenin yükleme ve boşaltma istasyonundan depo koridorundaki belirli bir hücreye gitmesi için gereken süreyi belirler. İvmelenmenin yolculuk sürelerine etkisi kısa mesafede daha belirgindir

Bu Sistemi Kimler Tercih Etmelidir?

Birçok sektör için tercih edilen Mekik Raf Sistemi genellikle yukarıda belirtilen, istiflenen ürünlerin depolanması için uygun olan bir sistem tüm ürünlere direkt ulaşım imkânı, alandan tasarruf, sipariş hazırlamada kolaylık, manuel veya otomatik istif makineleri ile kullanım olanağı, raf yükseklik ve derinliğinde esneklik ve FİFO çalışma sistemine uyum gibi avantajlar sağlamaktadır.

Mekik Raf Sisteminin Faydaları Nelerdir?

  • Alan hacminden tasarruf sağlaması
  • Kat bazında farklı ürün çeşitlerinden çok sayıda palet stoklama
  • Raflar arasında oluşan koridor sayısı azaltılarak çalışma alanının rahatlatılması,
  • İnsan gücü ve ekipman maliyetinden tasarruf edilmesi
  • Hızlı ve güvenli çalışma prensibi

Sorularınız için; 0262 654 20 20 ya da “İLETİŞİM FORMU” doldurarak;

Bize ulaşabilirsiniz…