PUSH BACK RAF SİSTEMİ

Push Back Raf Sistemi

Geri itişli (push back) raf sistemi, içine girilebilir raf sisteminde olduğu gibi derinlemesine depolama yapılmasına olanak veren yüksek yoğunluklu depolama sunan bir sistemidir.

Paletlerin yükleme ve boşaltma işlemi aynı yönden yapıldığından, bu sistemde LIFO (son giren ilk çıkar ) prensibi uygulanmaktadır.

Push back sistemi makaralı ve kızaklı olmak üzere 2 farklı seçenekte bulunmaktadır. Sistemin makaralı seçeneğinde 9 palet derinlemesine kadar yükleme olanağı bulunurken, kızaklı olan seçenekte ise 6 adettir.

Makaralı seçenekte, ilk palet sisteme yüklendikten sonra, diğer palet, forklift çatalı yardımıyla yüklü pozisyonda makaralar üzerinde geriye doğru itilerek depolanır. Her palet rulolar üzerinde diğer paleti iterek sistemin derinliğine doğru yerleşir Boşaltma işleminde, en öndeki palet alındığında, yerçekimi sayesinde arkasındaki palet tahliye pozisyonuna gelir.

Kızaklı sistemde ise, makaralar yerine özel tasarımlı kızaklar kullanılmakta olup, paletler bu kızaklar üzerine yerleştirilerek işlem gerçekleştirilir.

Faydaları

  • LIFO (Son Giren İlk Çıkar) prensibi uygulaması
  • Depo yüksekliğinden azami faydalanma
  • Güvenli çalışma ortamı
Push Back Raf Sistemi Push Back Raf Sistemi
Push Back Raf Sistemi 2 Push Back Raf Sistemi 2
Push Back Raf Sistemi 3 Push Back Raf Sistemi 3
Push Back Raf Sistemi 4 Push Back Raf Sistemi 4
Push Back Raf Sistemi 5 Push Back Raf Sistemi 5
Push Back Raf Sistemi 6 Push Back Raf Sistemi 6

PALETLİ RAF SİSTEMLERİ

Paletli Raf Sistemi Neden Tercih Edilmelidir?

En çok tercih edilen raf sistemlerinden biri olan Palet Raf Sistemi farklı çeşitlerde istiflenen ürünlerin depolanması için kullanılmaktadır. Paletli Raf Sistemi büyük ebattaki ürünlerin depolanmasında tercih edilebilir.

Paletli Raf Sistemi Nasıl Projelendirilir?

Ürünlerin boyutlarına ve şekillerine göre raf düzeneği oluşturulur. Birçok sanayi sektöründe kullanılabilir. Paletli Raf Sistemi ağır ve hafif ürün aynı raflara yerleştirilebilir. Büyük ve geniş depolarda yüzey kullanımı açısında avantaj sağlar. Aynı zamanda raflar arasında oluşan koridor alanlarında forklift ve diğer istif makineleri için ürüne ulaşımda kolaylık sağlar. Forkliftler, paletleri uzun kenarlarından kaldırarak taşıma yaptıkları için geniş alanlarda daha verimli faydalanılır. Bu da konvansiyonel palet rafları ile karşılaştırıldığında kaldırma yüksekliğinin arttırılmasını sağlar.

Paletli Raf Sisteminin Çeşitleri Nelerdir?

Paletli Raf Sistemleri raf yüksekliği, rafların derinliği ve esneklik ile FİFO çalışma prensibine uyum sağlamaktadır. Paletli Raf Sistemleri adı altında birçok raf sistemi mevcuttur.

-Sırt Sırta Raf Sistemi

-Drive In Raf Sistemi

-Kayar Raf Sistemi Paletli

-Giydirme Raf Sistemi

-Dar Koridor Raf Sistemi

-Push Back Raf Sistemi

Bu Sistemin Faydaları Nelerdir?

Bu raf sistemleri depoların konumlarına, alan hacmine, yüksekliğine, istiflenecek olarak ürünlerin çeşidine, boyutlarına göre hesaplanarak tercih edilir. Müşteri ihtiyacı ve depo alanının imkanları doğrultusunda projeler oluşturulur. Raf sistemleri, ürünün depolanması, girişi ve çıkışı ve sistemli bir çalışma ortamı oluşturulması için son derece önemlidir. Paletli Raf Sistemlerinin avantajları,

- Kullanılan Raf sistemleri ile düzenli bir depo

- Depo alanının tasarruflu kullanımı

- Ürünlerin stok kontrollerinin düzgün yapılabilmesi

- Geniş stok alanlarının oluşturulması

- Malzeme yerleşiminin düzenliği ile manuel işin en aza indirilmesi.

Sorularınız için; 0262 654 20 20 ya da “İLETİŞİM FORMU” doldurarak;

Bize ulaşabilirsiniz…